Jak zrobić domowe krosno do loom beadingu.

 

Tych którzy rozpoczynają swoją przygodę z loom beadingiem zachęcam do stawiania pierwszych kroków w tej technice na własnoręcznie zrobionym krośnie domowym. Krosno profesionane nie jest zakupem tanim, dlatego najpierw warto spróbować czy w ogóle polubi się tą technikę – jest ona z pozoru łatwa, ale tak naprawdę wykonanie całego dzieła od A do Z jest bardzo czaso i pracochłonne.

Domowe kośno bardzo łatwo i  tanio wykonać jest samemu. Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  1. Trzeba dobrze skleić poszczególne części do siebie aby wytrzymały napięcie naciągniętych nitek.
  2. Trzeba dobrać odpowiednią długość całkowitą krosna w zależności od przedmiotów, które chce się wykonać.

Ponieważ najpopularniejszą ozdobą do wykonana na krośnie są bransoletki, przedstawię poniżej schemat wykonania krosna do wyplatania bransoletek.

Materiały:

  • wieczko po pudełku na buty
  • pudełko po herbacie, bądź inne
  • wykałaczki ok 12 szt (jeżeli chcemy wykonywać szersze bransoletki watro zrobić podwójną ilość wykałaczek)
  • klej (ja używam klej introligatorski Magic, można go kupić w sklepie papierniczym)
  • nożyczki

1. Wykałaczki przełamujemy na pół i segregujemy w dwie kupki (po 12 połówek każda).

2. Wycinamy cztery paski z pudełeczka po herbacie o szerokości i wysokości mniej więcej takiej jak nasze wieczko od pudełka po butach.

3. Dwa paski smarujemy klejem i na każdym z nich układamy po 12 połówek zapałek szpicem do góry (tak żeby połowa długość zapałki wystawała za paseczek) zaczynając od środka paseczka i kierując się ku bokom (żeby było symetrycznie).

4. Kolejne dwa paski smarujemy klejem i sklejamy z paskami z przyklejonymi zapałkami tak żeby zapałki znajdowały się w środku – mamy już grzebienie krosna – czyli tam gdzie będą rozdzielały się nitki naszej osnowy (bazy).

5. Teraz bierzemy paski, smarujemy z jednej strony klejem i przyklejamy po wewnętrznej stronie krótszego boku naszego wieczka, dociskamy przez chwile.

6. Wycinamy 2 prostokąty, nacinamy jak na zdjęciu i przyklejamy zewnętrznej stronie wieczka, na krótszych bokach – tu będziemy mocować końce naszej osnowy.

7. Teraz pozostaje nam zamontować na krośnie osnowę do naszej plecionki.

Życzę miłej i owocnej pracy na domowym krośnie :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.